باهم، آهنگ سلامتی را می نوازیم


چربی خون
04 خرداد

چربی خون


چربی خون

کلسترول خون ماده ای مومی و شبیه چربی است که توسط کبد ساخته می شود. کلسترول خون برای حفظ سلامتی ضروری است و بدن شما برای انجام کارهای مهم مانند ساخت هورمون و هضم غذاهای چرب به آن نیاز دارد.

با داشتن یک سبک زندگی سالم، می توانید کلسترول خود را در حد سالم نگه دارید و خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش دهید.

  • غذای سالم انتخاب کنید

بدن شما کل کلسترول مورد نیاز خود را تولید می کند، بنابراین نیازی به دریافت کلسترول از طریق خوردن غذا ندارید. متخصصان توصیه می کنند، افراد در حالی که برنامه غذایی سالم دارند، کمترین میزان دریافت کلسترول را در برنامه غذایی خود قرار دهند. خوردن غذاهای زیاد با چربی اشباع و چربی ترانس ممکن است منجر به کلسترول بالا و بیماری های مرتبط مانند بیماری های قلبی شود.

غذاهایی را که به طور طبیعی دارای فیبر زیادی هستند، مانند بلغور، جو دوسر و لوبیا (سیاه ، چیتی و...) و چربی های اشباع نشده که در آووکادو، روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و مغزها یافت می شود، بخورید.

  • وزن خود را متعادل نگه دارید

اضافه وزن و چاقی باعث افزایش سطح کلسترول بد (LDL) می شود. چربی اضافی بدن بر چگونگی استفاده بدن از کلسترول تأثیر می گذارد و سرعت بدن را در حذف کلسترول بد (LDL) از خون کاهش می دهد که این امر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

 

  • فعالیت بدنی منظم داشته باشید

فعالیت بدنی می تواند به شما در حفظ وزن متعادل، کاهش سطح کلسترول و کاهش فشار خون کمک کند.

  • سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن به عروق خونی آسیب می رساند، گرفتگی عروق را تسریع می کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بسیار افزایش می دهد.

  • مصرف الکل را محدود کنید

مصرف زیاد الکل باعث افزایش کلسترول و سطح تری گلیسیرید (نوعی چربی خون) در بدن می شود.

 

 

                Reference:www.cdc.gov (Centers for Disease Control and Prevention)